Program je namenjen rejniškim družinam. Družine, ki se ukvarjajo z rejniško dejavnostjo so večinoma v okolju nerazumljene ter se soočajo s številnimi težavami in problemi zaradi dejavnosti, ki jo opravljajo. Otroci, za katere skrbijo v okviru rejništva, so praviloma otroci s posebnimi potrebami in družine potrebujejo veliko dodatnega znanja in podpore v okolju, v katerem bivajo. Rejniki in rejnice so vključene v obvezno izobraževanje, ki ga v okviru redne dejavnosti izvaja pristojni center za socialno delo, vendar pa pri tem ugotavljamo, da pri delu z rejniškimi družinami potrebujemo celosten pristop, pomembno je njihovo vključevanje in povezovanje z okoljem, z namenom podpore rejniški družini in kvalitetnejšega opravljanja rejništva.
Program se
Pomagam tebi in sebi je program prostovoljnega dela mladih z mladimi. Prostovoljci (iskalci zaposlitve, študenti) nudijo konkretne oblike pomoči na osebnem področju otrokom in mladostnikom, ki so iz različnih razlogov v obravnavi v Centru.
Namen programa je preprečevanje, razreševanje in odpravljanje socialnih stisk, osamljenosti in izključenosti mladih iz socialne sredine.
Program “Laična pomoč družinam” je namenjen družinam, ki so v akutni ali kronični disfunkciji, imajo veliko problemov, ki jih ne znajo ali ne zmorejo uspešno reševati sami, so jih pa pripravljeni reševati v sodelovanju z nami. Program se izvaja v družinah, na njihovih domovih in na terenu v popoldanskem času, ko je prisotna večina družinskih članov.
Projekt Duško je del projekta Čezmejnega sodelovanja za naš brezmejni potencial (CBC4YOUTH), ki naslavlja naraščajoč problem duševnega zdravja otrok in mladostnikov na programskem območju in s tem strategijo EU za duševno zdravje, ki poziva k skupnemu ukrepanju držav za dobro počutje in duševno odpornost prihodnjih generacij.
Člani projektne skupine ( Walfdorska LJ, Walfdorska At, CSD Gorenjska in Liegel & Maric) razvijamo vsebino programa, ki jo bomo kasneje prenesli v prakso. Vsebina, ki jo ustvarjamo so priročniki, video vsebine, delavnice, tabori in izmenjave za otroke in mladostnike, starše ter strokovne delavce. Namen projekta je pomoč in podpora pri obvladovanju dnevnih izzivov in spopadanju z začetnimi znaki duševnih stisk pri otrocih in mladostnikih.
V program so vključeni otroci in mladostniki od 6 let do 18 let. Program traja 2 leti ( 1. 12. 2023 – 31. 11. 2025)
BODI BOLJŠI - KREPIMO DOBRE ODNOSE
Program »Bodi boljši - krepimo dobre odnose« je preventivne narave, pomaga pri odkrivanju in preprečevanju nasilja med mladimi. Namenjen je učencem sedmih razredov osnovne šole.
Namen programa je:
seznanjanje otrok z dejavnostjo CSD, Kriznega centra za mlade Kresnička, policije, sodišča in Unicefovih varnih točk,
prepoznavanje različnih oblik nasilja - interakcijske igre in pogovor, s poudarkom na medvrstniškim nasiljem,
otroci dobijo znanja, kako se nasilju izogniti, ga prekiniti, kaj storiti ko so priča nasilju ali žrtev nasilja,
otroci dobijo povratno informacijo o svojem vedenju, pridobijo nove vzorce konstruktivnega reševanja konfliktov,
krepitev medvrstniških odnosov preko socialnih iger,
otrokom je odprta pot prepoznavanja in izražanja čustev,
zadovoljevanje potreb po družabnosti, sprostitvi, samopotrjevanju, uveljavljanju.