Enota Trbovlje v svojih prostorih že vrsto let gosti Društvo Sožitje Trbovlje, veliko naših strokovnih delavk je v okviru prostovoljstva vključenih v delo društva in pomagajo pri vodenju skupin za otroke vključene v Sožitje in sodelujejo pri skupinah za starše.
Programi Zveze Sožitje so namenjeni usposabljanju, izobraževanju, opolnomočenju, ohranjanju zdravja oseb z (MDR) motnjami v duševnem razvoju pa tudi njihovih družinskih članov. Vsi programi so usmerjeni v večjo samostojnost udeležencev, spodbujajo integriteto in dejavno vključevanje vsakega posameznika. Programi so namenjeni osebam z zmernimi, težjimi, težkimi in kombiniranimi motnjami v duševnem razvoju in njihovim družinskim članom.
V okviru zveze Sožitje delujejo posamezna društva na lokalni ravni.
Društvo Sožitje Trbovlje:
Sedež: Mestni trg 5a, 1420 Trbovlje Naslov za pošto: C. Tončke Čeč 2a, 1420 Trbovlje Telefon: 03 56 29 594 E-pošta:lidijakajtna50@gmail.com Zakonita zastopnica: Lidija Kajtna Tajnica: Bojana Vittori-Zor Davčna številka: 31016871
Društvo UP
»UP« Društvo za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem Slovenije je nevladna, neprofitna in nestrankarska humanitarna organizacija, s statusom društva, ki deluje v javnem interesu na področju socialnega varstva na zasebnem ter sistemskem nivoju. Center za socialno delo Zasavje, Enota Trbovlje že vrsto let uspešno sodeluje z društvom, ki na enoti Trbovlje izvaja individualna in skupinska svetovanja.
Nameni in cilji
Nuditi celostno informacijo o problemu zasvojenosti in o reševanju tega problema.
Izobraževanje svojcev in širše populacije o različnih oblikah zasvojenost, o njeni dinamiki, delo z mediji in širšo javnostjo.
Motivirati čim večje število zasvojenih za vključitev v abstinenčne rehabilitacijske programe in s tem v življenje brez droge.
Informirati in osveščati slovensko javnost in tako omogočiti uspešnejše reševanje problematike.
Prizadevati si za zmanjševanje predsodkov proti zasvojenim in za destigmatizacijo zasvojenih.
Spodbujati preventivne programe in preventivno delovanje.
Nuditi strokovno pomoč zaposlenim na področju vzgoje in izobraževanja za prepoznavanje, soočenje in reševanje problematike zasvojenosti.
Mreženje z drugimi nevladnimi organizacijami, ki delujejo na področju zasvojenosti.
Izboljšati dostop do storitev na področju reševanja problematike zasvojenosti, širjenje storitev na lokalni nivo.
Širjenje in spodbujanje prostovoljstva.
Prizadevati si za sistemsko uveljavitev enakih možnosti za vse, ki iščejo pomoč na tem področju.
Sodelovanje z državnimi organi in lokalnimi skupnostmi pri iskanju sistemskih rešitev problematike.
Dejavno vplivanje na nacionalni program s področja drog, socialnega varstva, javnega zdravja in druge politike.
Informacijska pisarna Društva “UP” nudi celostne informacije o problematiki zasvojenosti, možnostih obravnave ter o programih v Sloveniji in tujini, ki le-to ponujajo.
Delo poteka večinoma individualno po predhodnem dogovoru po telefonu, osebno ali po e-pošti: drustvo.up@siol.net Informacijska pisarna poteka v Ljubljani na sedežu društva ter v Trbovljah v prostorih Centra za socialno delo Zasavje, enota Trbovlje. Kontaktna oseba je
Robin Turk, oec. sodelavec v programih in vodja programa Svetovalnica Trbovlje
robin.up@siol.net Tel.: 01 434 25 70 ali 041 469 448
Društvo Projekt Človek- organizacija za pomoč osebam z različnimi oblikami zasvojenosti
Društvo »Projekt Človek« je nevladna, humanitarna in neprofitna organizacija, ki izvaja programe za samopomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo oseb z različnimi oblikami zasvojenosti. V slovenskem prostoru so prisotni že od leta 1994 in so ena največjih institucij, ki se ukvarja s problematiko zasvojenosti v Sloveniji. Od leta 2007 je program »Projekt Človek« javni, socialnovarstveni program. Osnovno poslanstvo njihove organizacije je humanitarnost, strokovna pomoč zasvojenim, zagovarjanje abstinence ter kvalitetno življenje brez drog.
Socialna rehabilitacija zasvojenih, ki jo izvajajo različni strokovnjaki, laični delavci in delavci s premagano izkušnjo zasvojenosti, vključuje: delovno terapijo, različne oblike psihoterapije, svetovanje, športne, kulturne in ustvarjalne dejavnosti, različna izobraževanja v obliki seminarjev, ter vzporedno terapijo za družine.
Njihova vizija vključuje razvoj obstoječih in novih programov, prilagajanje potrebam uporabnikov in družbe, ter razširitev delovanja na vse regije Slovenije.
Osnovne vrednote, ki jih zagovarjajo so človek in spoštovanje življenja, delo, poštenost, spoštovanje in družina.
Posebnosti organizacije so:
Terapevtska skupnost v »Projektu Človek« je edina terapevtska skupnost v Sloveniji, ki je priznana po mednarodnih kriterijih EFTC (European Federation of Therapeutic Communities).
Kot prvi v Sloveniji so odprli tudi Terapevtsko skupnost za zasvojene mamice (starše) in njihove otroke. Posebnosti tega programa so, da se otroci skupaj s starši vključijo v terapevtsko skupnost, vključijo pa se lahko tudi nosečnice.
Program poleg strokovnih delavcev izvajajo tudi delavci s premagano izkušnjo zasvojenosti.
Poudarjajo vključenost celotne družine v program.
V Društvu »Projektu Človek« izvajajo tudi preventivne programe, katerih namen je ozaveščanje o zdravem načinu življenja in »Program za otroke in mladostnike« za tiste, ki že eksperimentirajo z drogami.
V letu 2010 so začeli med prvimi v Sloveniji izvajati projekt socialnega zaposlovanja »Iz koša«, katerega cilj je pomagati težje zaposljivim osebam pri vstopu na trg dela.
O učinkovitosti programa priča uspešna integracija v družbo več kot 85 % oseb, ki so uspešno zaključile program.
S sodelovanjem Centra za socialno delo Zasavje, enota Trbovlje, delujejo tudi na območju Trbovelj, kjer nudijo naslednje storitve: telefonsko svetovanje in informiranje za uporabnike in ključne bližnje osebe (starši, partnerji, sorojenci,…), individualno svetovanje, družinska in partnerska srečanja, svetovalno delo za družino zasvojenega uporabnika, priprava in vključevanje uporabnikov v stanovanjsko obliko programa, Program za otroke in mladostnike (individualno svetovanje, skupinsko delo, delo s starši,…), brezplačne preventivne delavnice za učence in dijake.
Center za socialno delo Zasavje, enota Trbovlje v sodelovanju s trboveljskim Rdečim Križem in Društvom prijateljev mladine Trbovlje sodeluje v humanitarni akciji »Božiček za en dan«. Cilj humanitarne akcije je obdarovanje otrok iz socialno šibkejših družin.
Humanitarno društvo ADRA Slovenija
Center za socialno delo Zasavje, enota Trbovlje, sodeluje s humanitarnim društvom ADRA Slovenija. Cilj programa je omogočiti otrokom iz socialno ogroženih družin šolske potrebščine in drug material. Šolske potrebščine se delijo tekom celotnega leta.