Preskoči na glavno vsebino
Logotip Centrov za socialno delo Slovenije

Center za socialno delo Spodnje Podravje

  • Trstenjakova ulica 5a
    2250 Ptuj
  • Telefon: 02 787 56 00
  • Fax: 02 778 77 71
  • E-pošta: gp-csd.sppod@gov.si

Dolgotrajna oskrba

Zakon o dolgotrajni oskrbi (Ur. l. RS 84/2023, v nadaljevanju: ZDOsk-1) predvideva postopno uveljavljanje pravic in sicer:

  • 01.01.2024 - Oskrbovalec družinskega člana,
  • 01.01.2025 - Delovanje vstopne točke na CSD v celoti,
  • 01.07.2025 - Dolgotrajna oskrba na domu, e-oskrba, uvedba prispevka za dolgotrajno oskrbo,
  • 01.12.2025 - Dolgotrajna oskrba v instituciji, denarni prejemek, nadomestna oskrba v okviru pravice do oskrbovalca družinskega člana.

Dolgotrajna oskrba predstavlja sistem ukrepov, storitev in aktivnosti namenjenih osebam, ki so zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti dlje časa ali trajno odvisne od pomoči drugih oseb pri opravljanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil.

UPRAVIČENCI DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA

V skladu z 11. členom ZDOsk-1 so do dolgotrajne oskrbe upravičene osebe, ki:

Osebe, ki koristijo pravice iz dolgotrajne oskrbe, hkrati ne morejo koristiti primerljivih pravic, kot so dodatek za pomoč in postrežbo, institucionalno varstvo in osebna asistenca (razen v primerih ko Zakon o osebni asistenci določa, da storitve osebne asistence niso primerljive s storitvami dolgotrajne oskrbe). Upravičenec do oskrbovalca družinskega člana, ki je koristnik primerljivih pravic se mora pred sklenitvijo začasnega osebnega načrta odpovedati primerljivim pravicam.

Upravičenci do oskrbovalca družinskega člana po ZDOsk-1 so osebe s težko ali najtežjo omejitvijo samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe oz. osebo s hudim kognitivnim upadom oz. osebo, ki ne more uporabljati obeh rok in nog ali za osebo s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno ovirano osebo, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb, ki jo lahko nudi oskrbovalec družinskega člana.

KANDIDAT ZA OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA

Oskrbovalec družinskega člana je oseba, ki jo izbere uporabnik, za nudenje storitev dolgotrajne oskrbe na domu uporabnika.

V skladu z 20. členom ZDOsk-1 mora kandidat za oskrbovalca družinskega člana izpolnjevati naslednje pogoje:

Oskrbovalec družinskega člana je v skladu z 22. členom ZDOsk-1 upravičen:

Pred sklenitvijo začasnega osebnega načrta mora kandidat za oskrbovalca družinskega člana zapustiti trg dela. Od dneva sklenitve začasnega osebnega načrta začne veljati pravica do delnega izplačila za izgubljen dohodek za oskrbovalca družinskega člana, prav tako se ga s tem dnem prijavi v obvezna socialna zavarovanja.

Oskrbovalec družinskega člana zagotavlja dolgotrajno oskrbo upravičencu skladno z osebnim načrtom in mesečno poroča o opravljanju teh nalog.

Oskrbovalec družinskega člana lahko sočasno zagotavlja dolgotrajno oskrbo največ dvema upravičencema, s katerima biva na istem naslovu.

POSTOPEK UVELJAVLJANJA PRAVICE DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA

  1. Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana se lahko vloži od 01.12.2023 na krajevno pristojnem Centru za socialno delo. K vlogi je potrebno priložiti tudi kopijo zdravstvene dokumentacije upravičenca, ki uveljavlja to pravico in iz katere je razvidno zdravstveno stanje upravičenca, diagnoze ipd.
  2. Strokovni delavec po prejemu vloge, le-to pregleda in preveri ali je pravilno izpolnjena ter spelje ugotovitveni postopek. V ugotovitvenem postopku se na podlagi poslanih poizvedb na Upravno enoti in pa Ministrstvo za pravosodje preverijo osnovni pogoji, ki zajemajo naslov bivališča, sorodstveno razmerje ter potrdilo o nekaznovanosti za kandidata za oskrbovalca.
  3. Po prejemu poizvedb in pa ujemanju osnovnih pogojev skladno z 20. členom ZDOsk-1, Center za socialno delo po uradni dolžnosti zaprosi za mnenje o upravičenosti do storitve, invalidsko komisijo ZPIZ. Komisija poda mnenje o tem ali je upravičenec oz. vlagatelj oseba pri kateri gre za težko ali najtežjo omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe, ali je zaznati hud kognitivni upad, ali je oseba nepokretna oz. hudo gibalno ovirana, ali pa je zaznati težko motnjo v duševnem razvoju in na podlagi tega potrebuje vsakodnevno pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih opravilih, ki jih lahko nudi oskrbovalec družinskega člana.
  4. V primeru pozitivnega mnenja ZPIZ-a se izda odločba in sklene z upravičencem osebni načrt, ter se osebo uvrsti v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe.
  5. Oskrbovalec družinskega člana mora koordinatorju dolgotrajne oskrbe na predpisanem obrazcu enkrat mesečno poslati tudi poročilo o opravljenem delu, ki zajema seznam storitev v skladu s sklenjenim osebnim načrtom. Koordinator dolgotrajne oskrbe pa izvaja tudi obiske na domu upravičenca, skladno z osebnim načrtom.

Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana (PDF)