UVELJAVLJANJE PRAVICE DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
Oskrbovalec družinskega člana je družinski član, ki nudi oskrbo upravičencu do dolgotrajne oskrbe, ki je bil po oceni upravičenosti do dolgotrajne oskrbe uvrščen v 4. ali 5. kategorijo in zato prejema delno plačilo za izgubljeni dohodek in je vključen v obvezna socialna zavarovanja.
Pravica do oskrbovalca družinskega člana se izvaja od 1. januarja 2024 dalje.
Vlagatelji, ki želijo koristiti pravico do oskrbovalca družinskega člana, vložijo vlogo na Center za socialno delo Severna Primorska.
Vlogi upravičenca in kandidata za oskrbovalca družinskega člana se vložita hkrati - ena vloga.
Izdaja odločb na podlagi vloge za oskrbovalca družinskega člana od 1. 1. 2025
Osebe, ki uveljavljajo pravico do oskrbovalca družinskega člana v obdobju od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2027, vložijo vlogo na pristojni CSD. Če CSD ugotovi, da vlagatelj izpolnjuje pogoje, po uradni dolžnosti pridobi mnenje Invalidske komisije ZPIZ o upravičenosti vlagatelja do oskrbovalca družinskega člana.
Invalidska komisija ZPIZ ugotavlja ali gre za osebo s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno ovirano osebo, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb, ki jo lahko nudi oskrbovalec družinskega člana.
Na podlagi pozitivnega mnenja Invalidske komisije CSD odloči o uvrstitvi osebe v 4. kategorijo DO.
Po 1. 5. 2025 bodo vlagatelje ocenjevali svetovalci dolgotrajne oskrbe vstopne točke dolgotrajne oskrbe na CSD. Kandidate za oskrbovalca družinskega člana pa bo še naprej ocenjevala Invalidska komisija ZPIZ.
Ocena psihofizične sposobnosti se ne opravi za tistega od staršev invalidne osebe, ki je dopolnila 18 let ter ji je pred tem nudil nego in varstvo ter je bil upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek po predpisih o starševskem varstvu, če pri njem ni bila ugotovljena invalidnost v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali ni invalid po drugih predpisih. Ocena psihofizične sposobnosti se za starša invalidne osebe opravi po petih letih od pridobitve pravice vlagatelja do DO.
Upravičenec sklene začasni osebni načrt s CSD, ki je izdal odločbo o pravici do oskrbovalca družinskega člana, pravica stopi v veljavo z dnem sklenitve začasnega osebnega načrta. Z dnem sklenitve začasnega osebnega načrta se oskrbovalca družinskega člana zavaruje v obvezna socialna zavarovanja in od tega dne mu pripada delno plačilo za izgubljeni dohodek.
Obvezne priloge k vlogi:
- izvid zdravnika specialista s področja nevrologije ali fiziatrije, da zavarovana oseba ne more uporabljati obeh rok in nog (izvid ne sme biti starejši od šestih mesecev od datuma oddaje popolne vloge),
- izvid kliničnega psihologa ali zdravnika specialista s področja psihiatrije ali nevrologije, iz katerega izhaja, da je bil na preizkusu spoznavnih sposobnosti ugotovljen hud kognitivni upad (izvid ne sme biti starejši od šestih mesecev od datuma oddaje popolne vloge),
- pooblastilo za zastopanje,
- kopija pravnomočne odločbe o postavitvi zavarovane osebe pod skrbništvo, iz katere je razviden obseg skrbnikovih obveznosti in pravic,
- potrdilo o nekaznovanosti kandidata za oskrbovalca družinskega člana.
Primerljive pravice, ki se izključujejo s pravico do oskrbovalca družinskega:
- dodatek za pomoč in postrežbo na podlagi veljavnih predpisov;
- institucionalno varstvo v domovih za starejše, posebnih socialno varstvenih zavodih za odrasle in kombiniranih socialno varstvenih zavodih, varstveno delovnih centrih in socialno varstvenih zavodih za usposabljanje v delu institucionalne oskrbe odraslih na podlagi zakona, ki ureja socialno varstvo;
- pravica do osebne asistence na podlagi zakona, ki ureja osebno asistenco, razen v primeru, ko zakon, ki ureja osebno asistenco, določa, da določene storitve iz naslova osebne asistence niso primerljive s storitvami DO.
Center za socialno delo Severna Primorska preveri izpolnjevanje pogojev zavarovanja in stalnega oziroma začasnega bivanja, sorodstveno razmerje ter pridobi mnenje Invalidske komisije ZPIZ o upravičenosti do oskrbovalca družinskega člana in o ustreznosti kandidata za oskrbovalca družinskega člana.
Pogoji za oskrbovalca družinskega člana - ODČ:
Oskrbovalec družinskega člana je lahko polnoletna oseba, ki izpolnjuje naslednje lastnosti oziroma pogoje:
- je psihofizično sposobna opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana;
- je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno prebivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam tudi dejansko prebiva;
- iz kazenske evidence izhaja, da ni bila pravnomočno obsojena zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost ali kaznivega dejanja zoper premoženje;
- ima opravljeno osnovno usposabljanje iz prvega odstavka 30. člena tega zakona oziroma ga opravi najpozneje v treh mesecih od izvršljivosti odločbe o izbiri oskrbovalca družinskega člana;
- kandidat za oskrbovalca družinskega člana mora, preden začne opravljati naloge, zapustiti trg dela.
Če ima uporabnik dva oskrbovalca družinskega člana, kandidat za oskrbovalca družinskega člana nastopi delovno razmerje s polovičnim delovnim časom. Oskrbovalec družinskega člana lahko sočasno zagotavlja dolgotrajno oskrbo največ dvema upravičencema, s katerima prebiva na istem naslovu.
Pravice in obveznosti oskrbovalca družinskega člana:
Oskrbovalec družinskega člana zagotavlja dolgotrajno oskrbo upravičencu skladno z osebnim načrtom, v zvezi z opravljanjem teh nalog mesečno poroča na CSD oziroma koordinatorju dolgotrajne oskrbe. Poročilo vsebuje najmanj seznam opravljenih storitev dolgotrajne oskrbe in zaznane posebnosti v povezavi z opravljanjem dolgotrajne oskrbe in način ukrepanja.
Oskrbovalec družinskega člana ima pravico do:
- delnega plačila za izgubljeni dohodek (1,2 oz. 1,8 kratnik minimalne plače, če skrbi za dva upravičenca);
- vključitve v obvezna socialna zavarovanja;
- načrtovane odsotnosti (21 dni na leto od 1. 12. 2025);
- usposabljanja in
- strokovnega svetovanja.
Uporabnik, ki ima oskrbovalca družinskega člana, je lahko vključen tudi v socialnovarstveno storitev pomoč družini na domu, koristi lahko tudi plačljivo storitev socialnega servisa.
Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe, bo od 1. 7. 2025 upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti in do storitev e-oskrbe.
Časovnica uveljavljanja pravic po Zakonu o dolgotrajni oskrbi:
-
-
- 2024 - oskrbovalec družinskega člana;
-
-
-
- 2025 - dolgotrajna oskrba na domu in dodatni pravici: e-oskrba in storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti;
-
-
-
- 2025 - ddolgotrajna oskrba v instituciji, dnevna dolgotrajna oskrba in denarni prejemek.
-
Storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti bodo od tega dne naprej voljo tistim, ki bodo izbrali dolgotrajno oskrbo v instituciji, dnevno dolgotrajno oskrbo ali denarni prejemek.
Tisti, ki bodo izbrali denarni prejemek ali dnevno dolgotrajno oskrbo, pa bodo od tega datuma lahko koristili tudi e-oskrbo.
Strokovni delavci za področje dolgotrajne oskrbe na CSD Severna Primorska:
Tanja Žorž, univ. dipl. soc. delavka, tel. št.: 05 330 29 01, 041 615 330, e-mail: tanja.zorz@gov.si
Mirjam Tozan Jejčič, tel. št.: 051 212 784, e-mail: mirjam.tozan-jejcic@gov.siEnota Nova Gorica:
Branka Levpušček, tel. št.: 051 212 796, e-mail: branka.levpuscek@gov.si
Enota Ajdovščina:
Nea Černigoj Furlan, tel. št.: 051 211 297, e-mail: nea.cernigoj-furlan@gov.si
Enota Idrija:
Tina Wahl, tel. št.: 051 211 909, e-mail: tina.wahl@gov.si
Uradne ure
- PONEDELJEK: 8.00 - 12.00 in 13.00 - 15.00
- SREDA: 8.00 - 12.00 in 13.00 - 17.00
- PETEK: 8.00 - 12.00