Učenje za življenje
Program socialnega učenja otrok poimenovan kot »Učenje za življenje« se izvaja preko Centra za socialno delo Osrednja Slovenija vzhod, enota Domžale in je namenjen pretežno osnovnošolski populaciji otrok, deloma tudi mladostnikom, ki izhajajo iz socialno šibkejših družin in imajo težave na učnem, vedenjskem in čustvenem področju.
S pomočjo prostovoljcev, ki kontinuirano prihajajo v družino, skušamo pomagati otrokom pri izboljšanju učnega položaja, preko družabništva pa jim skušamo omogočiti pozitivne izkušnje, razbremenitve stisk, dvig samopodobe, učenje socialnih veščin in pomena kvalitetnega preživljanja prostega časa. Z vzpostavitvijo prijateljskega in zaupnega odnosa med prostovoljcem in otrokom, pa se otrokom omogoča tudi varen prostor za pogovor o sebi, počutju doma in v šoli, ter pomoč in podporo pri razbremenjevanju čustvenih stisk in urejanju težav.
Cilji projektnega dela so usmerjeni v individualno delo z otroki v smislu izvajanja družabništva, nudenja opore in psihosocialne pomoči, krepitve samozavesti in pozitivne samopodobe otrok, krepitve motivacije za šolsko delo, pa tudi v pomoč otrokom pri učenju oz. skrbi in delu za šolo ter razvijanju učno delavnih navad. Cilji so naravnani tudi na odkrivanje otrokovih interesnih področij, usmerjanje v raznolike prostočasne dejavnosti, učenje odnosa do pozitivnega preživljanja prostega časa in pomoči otrokom/mladostnikom pri osvajanju drugih socialnih veščin, pomembnih za samostojno življenje in delo.
Program se izvaja kot preventivna dejavnost v okviru socialno-varstvene storitve »Pomoč družini za dom«, ki obsega strokovno svetovanje in pomoč pri urejanju odnosov med družinskimi člani ter pri skrbi za otroke in usposabljanje družine za opravljanje njene vloge v vsakdanjem življenju.
Več desetletna praksa programa Učenje za življenje kaže, da je družinam z mnogimi izzivi pogosto v veliko pomoč sodelovanje z laičnim sodelavcem CSD, ki ob mentorstvu strokovne delavke CSD, skozi daljše časovno obdobje , kontinuirano (vsaj enkrat tedensko) prihaja v družino in v prvi vrsti pomaga otroku (ali otrokom), s tem, da z njim vzpostavi zaupen odnos in mu nudi psihosocialno in učno pomoč.
Program je sofinanciran s strani Občine Domžale, Občine Trzin in Občine Moravče ter donatorskih sredstev.