Strokovna delavka za področje dolgotrajne oskrbe na CSD Maribor:
Bolčina Urška, mag. prav.
Zagrebška cesta 72, 2000 Maribor
Tel.št.: 02-250-65-34
E. naslov: urska.bolcina@gov.si
Strokovna delavka za področje dolgotrajne oskrbe na CSD Maribor:
Kotnik Katja, mag. psihosoc. pom.
Zagrebška cesta 72, 2000 Maribor
Tel.št.: 02-250-65-98
E. naslov: katja.kotnik1@gov.si
ZAKON O DOLGOTRAJNI OSKRBI
Zakon o dolgotrajni oskrbi (UL RS 84/2023, v nadaljevanju: ZDOsk-1) predvideva postopno uveljavljanje pravic:
- 01.01.2024: Oskrbovalec družinskega člana
- 01.07.2025: Dolgotrajna oskrba na domu; pravica za krepitev in ohranjanje samostojnosti; e-oskrba
- 01.12.2025: Celodnevna dolgotrajna oskrba v instituciji; dnevna oskrba pri izvajalcu; denarni prejemek za uporabnike
KDO JE UPRAVIČEN DO PRAVIC DOLGOTRAJNE OSKRBE
Skladno z 11. členom ZDOsk-1 so do pravic iz naslova dolgotrajne oskrbe upravičene osebe, ki:
- So zavarovane v obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo vsaj 24 mesecev v obdobju zadnjih 36 mesecev
- Imajo stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji
- So na podlagi ocene uvrščene v eno od petih kategorij dolgotrajne oskrbe
Pravice do dolgotrajne oskrbe lahko koristijo osebe, ki so zaradi bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja in izgube intelektualnih sposobnosti, trajno ali dlje časa odvisne od pomoči drugih oseb, tako pri osnovnih kot podpornih opravilih.
OSKRBOVALEC DRUŽINSKEGA ČLANA
Oskrbovalec družinskega člana je pravni naslednik družinskega pomočnika in sicer gre za osebo, ki jo izbere uporabnik za nudenje storitve dolgotrajne oskrbe na domu uporabnika.
Upravičenci do oskrbovalca družinskega člana
To so osebe s težko ali najtežjo omejitvijo samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe, kjer gre za osebe s hudim kognitivnim upadom, nepokretne osebe, osebe s težko motnjo v duševnem razvoju in pa težko gibalno ovirane osebe, ki potrebujejo pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb.
Prav tako te osebe ne morejo hkrati koristiti primerljivih pravic, kamor uvrščamo pravico do osebne asistence, institucionalno varstvo in dodatek za pomoč in postrežbo.
Kandidati za oskrbovalca družinskega člana
Skladno z 20. členom ZDOsk-1 mora kandidat za oskrbovalca družinskega člana izpolnjevati naslednje pogoje:
- Psihofizična sposobnost, kar ugotavlja invalidska komisija ZPIZ
- Družinski član upravičenca (ožje sorodstvo)
- Stalno ali začasno prebivališče in dejansko bivanje na istem naslovu kot upravičenec
- Ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, zoper spolno nedotakljivost ali kaznivega dejanja zoper premoženje
- Opravljeno osnovno usposabljanje v obsegu 30 ur skladno s 30. členom ZDOsk-1, ki ga je potrebno opraviti najkasneje v 3 mesecih od izvršljivosti izdane odločbe
Oskrbovalec družinskega člana pa je v skladu z 22. členom ZDOsk-1 upravičen do:
- Delnega plačila za izgubljen dohodek v višini 1,2 kratnika minimalne plače, v primeru oskrbovanja 2 upravičencev pa 1,8 kratnika minimalne plače
- Vključitve v obvezna socialna zavarovanja
- Načrtovane odsotnosti v obsegu 21 dni (od 01.12.2025 dalje)
- Usposabljanja in strokovnega svetovanja
POSTOPEK UVELJAVLJANJA PRAVICE DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
- Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana se lahko vloži od 01.12.2023 na krajevno pristojnem Centru za socialno delo. K vlogi je potrebno priložiti tudi kopijo zdravstvene dokumentacije upravičenca, ki uveljavlja to pravico in iz katere je razvidno zdravstveno stanje upravičenca, diagnoze ipd.
- Strokovni delavec po prejemu vloge, le-to pregleda in preveri ali je pravilno izpolnjena ter spelje ugotovitveni postopek. V ugotovitvenem postopku se na podlagi poslanih poizvedb na Upravno enoti in pa Ministrstvo za pravosodje preverijo osnovni pogoji, ki zajemajo naslov bivališča, sorodstveno razmerje ter potrdilo o nekaznovanosti za kandidata za oskrbovalca.
- Po prejemu poizvedb in pa ujemanju osnovnih pogojev skladno z 20. členom ZDOsk-1, Center za socialno delo po uradni dolžnosti zaprosi za mnenje o upravičenosti do storitve, invalidsko komisijo ZPIZ. Komisija poda mnenje o tem ali je upravičenec oz. vlagatelj oseba pri kateri gre za težko ali najtežjo omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe, ali je zaznati hud kognitivni upad, ali je oseba nepokretna oz. hudo gibalno ovirana, ali pa je zaznati težko motnjo v duševnem razvoju in na podlagi tega potrebuje vsakodnevno pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih opravilih, ki jih lahko nudi oskrbovalec družinskega člana.
- V primeru pozitivnega mnenja ZPIZ-a se izda odločba in sklene z upravičencem osebni načrt, ter se osebo uvrsti v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe.
- Oskrbovalec družinskega člana mora koordinatorju dolgotrajne oskrbe na predpisanem obrazcu enkrat mesečno poslati tudi poročilo o opravljenem delu, ki zajema seznam storitev v skladu s sklenjenim osebnim načrtom. Koordinator dolgotrajne oskrbe pa izvaja tudi obiske na domu upravičenca, skladno z osebnim načrtom.
Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana (PDF)