Parlamentarni postopek, s katerim so se iz avstrijske nacionalne zakonodaje črtale določbe o indeksaciji in se je ustvarila pravna podlaga za izplačila osebam, ki jih je indeksacija prizadela, je zaključen.
Pravni akt (Zvezni zakon o spremembi Zakona o izravnavi družinskih bremen iz leta 1967 in Zakona o dohodnini iz leta 198) je bil 28. julija 2022 objavljen v zveznem uradnem listu (št. 135/2022).
Izplačila prizadetim EU (tudi slovenskim) državljanom potekajo na osnovi znanih bančnih podatkov avtomatsko. Sredstva so se začela izplačevati v začetku avgusta 2022.
V primerih, ko avstrijski organi ne razpolagajo z aktualnimi bančnimi podatki pa morajo upravičenci njihove (bančne) podatke spremeniti/sporočiti preko “FinanzOnline” oziroma podati vlogo preko obrazca “Beih100”.
Zastaralni rok je pri družinskih dodatkih načeloma pet let, vendar ga v primeru vračanj zaradi indeksacije ne bodo upoštevali. Če bodo avstrijski pristojni organi potrebovali dodatno pomoč pri pridobivanju podatkov oseb, se bodo obrnili na pristojna veleposlaništva.
S 1.1.2018 je v Republiki Sloveniji začela veljati nova lestvica pri pravici do otroškega dodatka:
Ne glede na drugi odstavek 22. člena tega zakona v obdobju do vključno leta, ki sledi letu, v katerem gospodarska rast preseže 2,5 % bruto domačega proizvoda in hkrati rast stopnje delovne aktivnosti v starostni skupini od 20 do 64 let preseže 1,3 odstotne točke, znaša otroški dodatek za otroka v srednji šoli, vendar najdlje do 18. leta, v družini, kjer je povprečni mesečni dohodek na osebo od 576,90 eurov do 659,30 eurov:
- za prvega otroka 43,44 eurov;
- za drugega otroka 51,10 eurov;
- za tretjega in naslednjega otroka 71,17 eurov.
Zaradi spremembe zakonodaje je potrebno vsem, ki v drugi državi članici EU oziroma EGP uveljavljajo razliko v višini otroškega dodatka (Centralna enota za starševsko varstvo in družinske prejemke za vas potrjuje obrazec E 411) ponovno vložiti vlogo za uveljavitev pravice do otroškega dodatka na pristojni center za socialno delo, da se preveri, če so po novem morebiti upravičeni do otroškega dodatka v Republiki Sloveniji (7. oziroma 8. dohodkovni razred).
V kolikor stranke, ki so dobile negativno odločbo zaradi preseganja cenzusa v letu 2017, ne bodo vložile nove Vloge za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (za otroški dodatek), se jim bo na obrazcu E411, od 1.2.2018 dalje, potrdilo, da niso vložile vloge.