ZAKON O DOLGOTRAJNI OSKRBI
Zakon o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1, Ur. l. RS 84/2023, v nadaljevanju ZDOsk-1) predvideva postopno uveljavljanje pravic:
- 1. 1. 2024 Oskrbovalec družinskega člana
- 1. 1. 2025 Delovanje vstopne točke na CSD
- 1. 7. 2025 Dolgotrajna oskrba na domu, e-oskrba, storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti, uvedba prispevka za dolgotrajno oskrbo
- 1. 12. 2025 Dolgotrajna oskrba v instituciji, denarni prejemek, nadomestna oskrba v okviru pravice do oskrbovalca družinskega člana
UPRAVIČENCI DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
Do oskrbovalca družinskega člana so upravičene osebe, ki:
- so polnoletne,
- so obvezno zavarovane za dolgotrajno oskrbo vsaj 24 mesecev v obdobju zadnjih 36 mesecev pred uveljavljanjem pravic,
- imajo stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji,
- ki se v prehodnem obdobju (1. 1. 2024 – 31. 12. 2024), na podlagi pozitivnega mnenja invalidske komisije ZPIZ, uvrstijo v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe,
- ne prejemajo primerljivih pravic kot so dodatek za pomoč in postrežbo, institucionalno varstvo in osebna asistenca. V vlogi za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana mora vlagatelj navesti potrebo po pomoči pri opravljanju osnovnih in podpornih dnevnih opravilih zaradi bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti, ki so prisotne v daljšem časovnem obdobju, ki ni krajše od treh mesecev, ali so trajne.
Na podlagi ZDOsk-1 je oseba lahko upravičena do oskrbovalca družinskega člana, če:
- gre za osebo s težko ali najtežjo omejitvijo samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe,
- osebo s hudim kognitivnim upadom,
- osebo, ki ne more uporabljati obeh rok in nog,
- ali za osebo s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno ovirano osebo, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb.
Z uveljavitvijo ZDOsk-1 ni več dolžnosti plačevanja s strani upravičenca in zavezancev za preživljanje ter ni več zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini, ki je v lasti upravičenca (kot je to veljalo pri družinskem pomočniku po Zakonu o socialnem varstvu). ZDOsk-1 od 1. 1. 2028 predvideva doplačilo delnega plačila za izgubljen dohodek v višini 10%.
OSKRBOVALEC DRUŽINSKEGA ČLANA
Oskrbovalec družinskega člana je oseba, ki jo izbere uporabnik uvrščen v 4. ali 5. kategorijo dolgotrajne oskrbe za nudenje storitev dolgotrajne oskrbe na domu uporabnika.
Pogoji, ki jih mora izpolnjevati oskrbovalec družinskega člana:
- polnoletnost,
- psihofizična sposobnost opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana, kar ugotavlja invalidska komisija ZPIZ,
- je družinski član upravičenca do oskrbovalca družinskega člana,
- ima prijavljeno stalno ali začasno bivanje na istem naslovu kot upravičenec do oskrbovalca družinskega člana in tam dejansko biva,
- ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost ali kaznivega dejanja zoper premoženje,
- opravi osnovno usposabljanje za opravljanje dolgotrajne oskrbe najpozneje v treh mesecih od izvršljivosti odločbe o izbiri oskrbovalca družinskega člana,
- vsaj en dan pred sklenitvijo začasnega osebnega načrta zapusti trg dela ali nastopi delovno razmerje s polovičnim delovnim časom, če ima uporabnik dva oskrbovalca družinskega člana.
Oskrbovalec družinskega člana je dolžan mesečno poročati o opravljanju nalog oskrbovalca družinskega člana.
Oskrbovalec družinskega člana ima pravico do:
- delnega plačila za izgubljeni dohodek v višini 1,2 kratnik minimalne plače v Republiki Sloveniji oz. 1,8 kratnik, če sočasno zagotavlja dolgotrajno oskrbo dvema upravičencema, ki prebivata na istem naslovu,
- vključitve v obvezna socialna zavarovanja,
- načrtovane odsotnosti 21 dni na leto (od 1. 12. 2025 dalje),
- usposabljanja.
UVELJAVLJANJE PRAVICE DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA V PREHODNEM OBDOBJU (1. 1. 2024 - 31. 12. 2024)
Vlogo za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana in vlogo za izbiro oskrbovalca družinskega člana se vloži na Centru za socialno delo Južna Primorska, Prisoje 1, 6000 Koper.
K vlogi se priloži kopijo zdravstvene dokumentacije, iz katere je razvidno zdravstveno stanje vlagatelja in potreba po pomoči ter potrdilo Ministrstva za pravosodje o nekaznovanosti oskrbovalca družinskega člana. V primeru, da ima upravičenec skrbnika ali pooblaščenca, se k vlogi priloži odločba o skrbništvu oz. pooblastilo za zastopanje.
Center za socialno delo ob prejemu vloge preveri popolnost vloge in izpolnjevanje pogojev. Po uradni dolžnosti zaprosi invalidsko komisijo ZPIZ za mnenje o upravičenosti vlagatelja do oskrbovalca družinskega člana in za mnenje o psihofizični sposobnosti kandidata za oskrbovalca družinskega člana.
Na podlagi pozitivnega mnenja invalidske komisije ZPIZ center za socialno delo izda odločbo, s katero se upravičenca uvrsti v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe. Z upravičencem sklene začasni osebni načrt.
ZDOsk-1 predvideva ponovno ocenjevanje upravičenosti do oskrbovalca družinskega člana na vsakih 5 let.
V primeru, da je vlagatelj invalidna oseba, ki je dopolnila 18 let in je pred tem zanjo skrbel eden od staršev in ji je nudil nego in varstvo po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, lahko center za socialno delo odloči, da se invalidna oseba, ki ji je ta pravica priznana, na podlagi pravnomočne odločbe uvrsti v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe, brez mnenja invalidske komisije.
Strokovna delavka na CSD
Področje dolgotrajne oskrbe
Diana Radešić, mag. soc. del.
Prisoje 1, 6000 Koper
Tel.št.: 05 66 34 539 (Glavna pisarna), 05 66 34 526, Mobilna št. 031 448 034 (Diana Radešić)
E. naslov: gp-csd.jprim@gov.si, diana.radesic@gov.si
Uradne ure
- PONEDELJEK: 08.00-12.00 in 13.00-15.00
- SREDA: 08.00-12.00 in 13.00-17.00
- PETEK: 08.00-12.00
DOMANDA DI RICONOSCIMENTO DEL DIRITTO AL BADANTE DEL FAMILIARE