Preskoči na glavno vsebino
Logotip Centrov za socialno delo Slovenije

Center za socialno delo Dolenjska in Bela Krajina Enota Novo mesto

  • Resslova ulica 7b,
    8000 Novo mesto
  • Telefon: 07 39 32 640, 07 39 32 642
  • Fax: 07 393 26 71
  • E-pošta: gpcsd.novom@gov.si

Programi

VITA - SKUPINA ZA ŽENSKE ŽRTVE NASILJA

Skupina je namenjena uporabnicam, ki so (bile) žrtev nasilja v družinskem ali partnerskem odnosu. Metoda dela je delo s skupino, katere temeljni namen je medsebojna opora, sprejemanje in pomoč. Članice skupine imajo varen in zaupen prostor kjer lahko izpostavijo težave, izmenjujejo mnenja, predloge in izkušnje, se razbremenijo, okrepijo in opolnomočijo. Cilji, ki jim v skupini sledimo, pa so izstop iz toksičnih in nasilnih odnosov, zaščita najranljivejših družinskih članov, razvijanje in krepitev socialne mreže in socialnih veščin ter vzpostavljanje zdravih in trdnih medsebojnih odnosov.

Skupino vodita dve strokovni delavki, poteka pa vsak prvi četrtek v mesecu od 9.00 do 11.00 ure v prostorih Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina, enota Novo mesto.

Vključitev v skupino je prostovoljna in brezplačna, vsebina pa zaupna.

Kontakt:

PAX - SKUPINA ZA SVOJCE OSEB Z OSEBNOSTNO MOTNJO

Skupina je namenjena svojcem oseb (otroci, partner), ki imajo osebnostno motnjo in/ali druge pridružene duševne motnje. Metoda dela je delo s skupino, katere posamezniki se medsebojno podpirajo ter izmenjujejo mnenja in izkušnje. Člani skupine imajo varen in zaupen prostor za pogovor kjer izpostavijo težave s katerimi se srečujejo pri vsakodnevnem funkcioniranju z njihovimi bližnjimi tako v družinskem, delovnem, šolskem in socialnem okolju. V skupini se posameznik lahko opolnomoči, okrepi, raziskuje lastne vire moči in se razbremeni. Cilj skupine je, da pomaga posamezniku pri preprečevanju izgorelosti in pri soustvarjanju najustreznejših rešitev.

Skupino vodita dve strokovni delavki, poteka pa vsak tretji četrtek v mesecu od 9.00 do 11.00 ure v prostorih Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina, enota Novo mesto.

Vključitev v skupino je prostovoljna in brezplačna, vsebina pa zaupna.

Kontakt:

SKUPINA ZA REJNIKE

Deluje v prostorih Enote Novo mesto od leta 2004, in sicer enkrat mesečno po 2 uri. Namenjena je vsem rejnikom iz območja krajevne pristojnosti Enote Novo mesto. Skupino vodi strokovna delavka Enote Novo mesto.

Na skupini se v sklopu izobraževanja rejnike seznanja z novostmi na področju rejništva ter izvaja predavanja in delavnice na teme, ki rejnike zanimajo oz. ki so aktualne pri izvajanju rejništva. Namen skupine pa je tudi medsebojna in strokovna podpora pri izvajanju rejniške dejavnosti ter razreševanje vsakdanjih dilem pri vzgojnih prijemih v različnih razvojnih fazah otrok, težavah pri sodelovanju z matičnimi družinami, ohranjanju in poglabljanju odnosov v rejniški družini in ostalimi vprašanji, vezanimi na izvajanje rejniške dejavnosti.

Dvakrat letno so organizirana tudi družabna srečanja za otroke in rejniške družine. Srečanja so organizirana pred novim letom (skupno prednovoletno rajanje, druženje, kratek kulturni program, darila za otroke v rejništvu) in ob koncu šolskega leta (piknik na igrišču, igre, druženje).

Kontakt:

Erika Erpe; gpcsd.novom@gov.si; 07 39 32 662

SKUPINA »ZNOVA«

Na Enoti Novo mesto od februarja 2017 poteka Svetovalnica za ljudi v stiski »Znova«. Nastala je iz potreb uporabnikov, najprej svojcev zasvojenih z alkoholom, sčasoma pa so se vanjo vključili tudi bivši zasvojeni, po zaključenem terapevtskem zdravljenju.

Skupinsko srečanje uporabnikov je enkrat tedensko, v popoldanskem času, od 17 do 19 ure, pod strokovnim vodstvom Jožeta Vukčeviča.

Cilji strokovnega vodenja in usmerjanja uporabnikov so: vzpostavitev in vzdrževanje popolne abstinence, zmanjšanje škodljivih vedenj, ki so se z zasvojenostjo še povečali (konstruktivno reševanje konfliktov, izboljšana komunikacija, boljša skrb za lastno zdravje, zdrav življenjski slog), izboljšanje samopodobe uporabnika preko občutkov sprejetosti in podpore, uvid v probleme in zastavljanje novih ciljev, širjenje socialne mreže, pridobitev novih spretnosti in znanj.

Svetovalnica Znova je vključena v Društvo Abstinent Ljubljana, ki je financirano tudi s strani MDDSZ.

Kontakt:

gpcsd.novom@gov.si; tel: 07 39 32 648

DONIRANA PREHRANA

Projekt »Donirana prehrana« se izvaja v sodelovanju z Lions klubom Novo mesto (glavni nosilec in pogodbenik s trgovinami za dobavo hrane), RK Novo mesto (izvajalec in razdeljevalec hrane), Mestno občino Novo mesto in občinami Dolenjske Toplice, Mirna peč, Straža, Šmarješke Toplice, Škocjan, Šentjernej in Žužemberk (financerji) in CSD (posreduje potrebe uporabnikov). Do donirane hrane je upravičen tisti posameznik ali družina, ki je kljub posebni življenjski okoliščini in stiski, ki jo doživlja, izpadel iz vseh formalnih sistemov pomoči.

Kontakt:

gpcsd.novom@gov.si; tel: 07 39 32 640