ZAKON O DOLGOTRAJNI OSKRBI
Zakon o dolgotrajni oskrbi (Uradni list RS, št. 84/23, v nadaljevanju ZDOsk-1) je bil sprejet 21. 7. 2023 in pričel veljati 3. 8. 2023. Pravice, ki jih zakon predvideva se bodo uveljavljale postopoma.
Pravice iz dolgotrajne oskrbe so:
- Nedenarne:
- Celodnevna dolgotrajna oskrba v instituciji
- Dnevna dolgotrajna oskrba pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe
- Dolgotrajna oskrba na domu
- Oskrbovalec družinskega člana
- Denarna pravica v obliki denarnega prejemka.
Zakon ob navedenih pravicah predvideva še dve dodatni pravici: storitev z krepitev in ohranjanje samostojnosti in e-oskrba.
Trenutno edina veljavna pravica je oskrbovalec družinskega člana, ki je v veljavi od 1. 1. 2024. Ostale pravice se bodo uveljavljale postopoma, in sicer:
-
-
- 2025 pričneta veljati pravici dolgotrajna oskrba na domu in dodatna pravica e-oskrba,
-
-
-
- 2025 pričnejo veljati: celodnevna dolgotrajna oskrba v instituciji, dnevna dolgotrajna oskrba pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe, denarna pravica v obliki denarnega prejemka in dodatna pravica storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti.
-
Z dnem 1. 1. 2025 bo na CSD Celje v celoti vzpostavljena vstopa točka za uveljavljanje pravic iz dolgotrajne oskrbe. V prehodnem obdobju od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 je ta le delno vzpostavljena, naloge pa opravlja pristojni strokovni delavec za področje dolgotrajne oskrbe. V prehodnem obobju je na CSD Celje možno pridobiti informacije o pravicah iz dolgotrajne oskrbe, svetovanje pri vložitvi vloge za oskrbovalca družinskega člana, prav tako pa je na CSD Celje ob osebnem obisku možno dobiti obrazec vloge in vlogo oddati.
OSKRBOVALEC DRUŽINSKEGA ČLANA
Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana (DOCX)
Vloga za oskrbovalca družinskega člana (v nadaljevanju ODČ) se lahko odda osebno ali po pošti na naslov CSD Celje, Opekarniška cesta 15 b, 3000 Celje. Vloge je možno oddati tudi na vseh enotah območnega CSD Celje (Celje, Laško, Slovenske Konjice, Šentjur in Šmarje pri Jelšah). K vlogi je ptrebno priložiti zdravstveno dokumentacijo, s katero vlagatelji razpolagajo in iz katere je razvidno zdravstveno stanje vlagatelja.
Po prejemu vloge CSD preveri ali je vloga popolna ter jo nato odstopi invalidski komisiji ZPIZ-a, da poda mnenje o upravičenosti vlagatelja do ODČ. Invalidska komisija ZPIZ-a je pristoja za podajo mnenja o upravičenosti v prehodnem obdobju od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024. CSD pa preveri tudi izpolnjevanje ostalih zakonsko določenih pogojev, ki so pojasnjeni v nadaljevanju.
Ob izpolnjevanju vseh pogojev, pristojni CSD izda odločbo o upravičenosti do ODČ in o izbiri ODČ. Po izdaji odločbe upravičenec v sodelovanju z ODČ sklene sklene z izbranim koordinatorjem osebni načrt (v prehodnem obdobju od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 sklene upravičenec s pristojnim CSD začasni osebni načrt).
UPRAVIČENCI DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
11. člen ZDOsk-1 določa pogoje za upravičence do oskrbovalca družinskega člana (v nadaljevanju ODČ). Do ODČ je upravičena polnoletna oseba, ki:
- ima lastnost zavarovane osebe v obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo vsaj 24 mesecev v obdobju zadnjih 36 mesecev pred vložitvijo vloge, kar CSD pred izdajo odločbe po uradni dolžnosti preveri pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije (v nadaljevanju ZZZS) preko elektronske izmenjave podatkov,
- ima stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji,
- se na podlagi ocene upravičenosti razvrsti v določeno kategorijo dolgotrajne oskrbe. O tem pogoju v prehodnem obdobju od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 odloča invalidska komisija Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Republike Slovenije (v nadaljevanju ZPIZ), ki poda mnenje ali je oseba upravičena do ODČ. Vlagatelj je upravičen do ODČ, če gre za osebo s težko ali najtežjo omejitvijo samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe, osebo s hudim kognitivnim upadom oziroma osebo, ki ne more uporabljati obeh rok in nog ali za osebo s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno ovirano osebo, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb, ki jo lahko nudi oskrbovalec družinskega člana.
Če je vlagatelj invalidna oseba, ki je dopolnila 18 let in je pred tem imela družinskega pomočnika starša, ki ji je nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu, lahko CSD odloči, da je invalidna oseba, upravičena do ODČ, brez mnenja invalidske komisije ZPZ-a.
Upravičenci do pravic iz dolgotrajne oskrbe ne morejo hkrati s temi pravicami koristiti primerljivih storitev, kot so dodatek za pomoč in postrežbo, institucionalno varstvo in osebna asistenca. V kolikor je upravičenec koristnik primerljivih pravic, se mora pred pričetkom koriščenja pravic iz dolgotrajne oskrbe le-tem odpovedati.
KANDIDAT ZA OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA (ODČ)
ODČ je oseba, ki jo izbere upravičenec (uvrščen v 4. ali 5. kategorijo dolgotrajne oskrbe, oziroma, ki je v prehodnem obdobju pridobil pozitivno mnenje invalidske komisije ZPIZ-a) za nudenje storitve dolgotrajne oskrbe na domu uporabnika.
20. člen ZDOsk-1 določa pogoje za ODČ, in sicer je to lahko polnoletna oseba, ki izpolnjuje naslednje lastnosti oziroma pogoje:
- je psihofizično sposoben opravljati naloge ODČ,
- je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno prebivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam dejansko prebiva,
- iz kazenske evidence izhaja, da ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, zoper spolno nedotakljivost ali zoper premoženje,
- ima opravljeno osnovno usposabljanje za oskrbovalca v obsegu 30 ur oziroma ga opravi v roku 3 mesecev od uzvršljivosti odločbe o izbiri ODČ (30. člen ZDOsk-1).
ODČ ima v skladu z 22. členom ZDOsk-1 pravico do:
- delnega plačila za izgubljeni dohodek v višini 1,2 kratnika minimalne plače (oziroma 1,8 kratnika minimalne plače, v primeru, da oskrbuje dve osebi),
- vključitve v obvezna socialna zavarovanja,
- načrtovane odsotnosti (v skladu z ZDOsk-1 je ta predvidena od 1. 12. 2025 dalje, in sicer v obsegu 21 dni letno),
- usposabljanja in strokovnega svetovanja.
ODČ prične z izvajanjem nalog z dnem sklenitve (začasnega) osebnega načrta, od tega dne je upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek, prav tako pa se ga s tem dnem prijavi v obvezna socialna zavarovanja. Osebni načrt se sklene po izdaji odločbe CSD.
ODČ nudi upravičencu storitve dolgotrajne oskrbe skladu z osebnim načrtom in mesečno poroča o opravljenih nalogah koordinatorju (v prehodnem obdobju pristojnemu CSD).
ODČ lahko sočasno zagotavlja oskrbo največ dvema upravičencema, s katerima biva na istem naslovu.